Jak działa kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to jeden z najtańszych kredytów, jakie istnieją w ofertach wszystkich banków. Zaciągając kredyt na samochód nie widzisz pieniędzy, które bank przeznacza na zakup samochodu: bank przelewa środki na konto sprzedawcy samochodu, a ty spłacasz raty na określonych w umowie warunkach. W ten sposób można skredytować zakup pojazdów używanych oraz nowych, a także tych sprowadzanych zza granicy – w tym przypadku bank skredytuje także koszty sprowadzenia i rejestracji auta w Polsce. Kredyt samochodowy to kredyt przeznaczony na zakup każdego pojazdu mechanicznego: motoroweru, kombajnu lub przyczepy campingowej.

kalkulator i samochód

Standardowo: sprawdź wszystkie oferty banków i wybierz najlepszych kredyt na auto.

Dlaczego kredyty samochodowe są tak tanie? Wszystko ze względu na to, że kiedy bank kredytuje przedsięwzięcie zakupu samochodu, bierze pod zastaw bardzo dużo: klient musi przedstawić zastaw rejestrowy, cesja z ubezpieczenia autocasco, przewłaszczenie, a także weksle podpisany na urzędowym druku in blanco. To wszystko sprawia, że kredyty samochodowe są znacznie bardziej zabezpieczone niż zwyczajne kredyty konsumpcyjne, które niekiedy są przyznawane o ręki, bez sprawdzania tego, co można ściągnąć z klienta w sytuacji, kiedy ten przestanie spłacać kolejne raty.

Kto jest właścicielem samochodu?

Najczęściej stosowany jako zabezpieczenie kredytu samochodowego jest zastaw rejestrowy, czyli zapewnienie bankowi możliwości odebrania nam auta w sytuacji, kiedy nie będziemy wywiązywać się z obowiązków terminowego spłacania kredytu. Przez cały okres kredytowania samochód należy do banku, a kiedy spłacimy ostatnią ratę – bank przenosi ostatecznie własność na naszą stronę. Jest to rozwiązanie stosowane przez bank najczęściej ze względu na to, że jest najbardziej bezpieczne i skuteczne z perspektywy kredytodawcy. Jednakże zastosowanie takiego zabezpieczenia sprawia wiele trudności formalnych dla kredytobiorcy w momencie, kiedy umowa jest negocjowana i kiedy trwają wstępne etapy jej tworzenia i dostarczania wszystkich dokumentów do banku.

Sprawa AC

Jeśli chodzi o cesję z polisy AC – jest ona najczęściej stosowana przy kredytowaniu samochodów nowych, których wartość jest dość znacząca jak na polskie warunki. Cesja z polisy AC, którą banki często stosują jako zabezpieczenie, służy zadbanie o interes banku w sytuacji, kiedy samochód zostanie skradziony lub zniszczony wskutek nieszczęśliwego wypadku, lub z winy kredytobiorcy. W sytuacji, kiedy dojdzie do zdarzenia będącego przedmiotem ochrony ubezpieczenia AC, bank jako pierwszy dostanie odszkodowania z towarzystwa ubezpieczeniowego. Pieniądze te zostaną przeznaczone na spłatę kredytu, a dopiero to, co zostanie – na usuwanie szkód, do jakich doszło w aucie. Dlatego konieczne jest wykupienie AC na wysoką sumę.

Rozglądając się za bankiem w poszukiwaniu kredytu samochodowego, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na te marki, które są kompatybilne z marką naszego samochodu. W takich bankach znajdziemy najlepsze oferty na kredyty samochodowe, a także okresowe promocje, jakich brakuje w innych bankach. Szczególnie ciekawie wygląda tutaj możliwość zaciągnięcia kredytu samochodowego balantowego. Jest to sytuacja, w której przy zakupie samochodu wpłacamy połowę jego wartości, a po dwóch latach zaczynamy spłacać pozostałą kwotę w ratach.

Gdzie szukać najlepszych ofert?

Polecamy skorzystać z kalkulatorów kredytów samochodowych i/lub sprawdzić rankingi najlepszych kredytów samochodowych dostępnych na stronie autopolan.pl.

autopolan.pl zrzut strony

Autopolan.pl to bardzo przydatny adres dla szukających kredytów samochodowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)