Najważniejsze informacje o kredytach

Jeśli zamierzasz wziąć kredyt, powinieneś koniecznie dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza taka usługa w Twoim życiu. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że kredyt i pożyczka to nie to samo, choć oba terminy są nagminnie mylone.

liczenie pieniędzyKiedy bierzesz kredyt, w umowie zawsze masz określony jest termin jego spłaty. Nie możesz go też otrzymać w formie gotówkowej, a i pieniądze, które dostaniesz na swoje konto bankowe, możesz spożytkować jedynie w wyszczególnionym w umowie celu. Co to oznacza? Jeśli bierzesz pieniądze, bank żąda od Ciebie byś zadeklarował, na co zostaną one wydane i powinieneś się swojego oświadczenia trzymać. W przeciwnym razie bank może wycofać się z umowy, co będzie skutkowało żądaniem przez niego całej pożyczonej kwoty wraz z odsetkami. Nie istnieją przepisy, które określałyby jakie oprocentowanie kredytu jest maksymalne, jednak za 10każdym razem klient musi znać rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) kredytu czyli wszystkie jego koszty przeliczone w skali rocznej. Niestety, stopa nominalna, którą zazwyczaj bank podaje w swoich reklamach, to tylko kropla w morzu wydatków. Określa ona jedynie oprocentowanie, a nie uwzględnia kosztów obsługi, ubezpieczenia i tym podobnych. Musisz zatem na to uważać i zawsze zwracać uwagę na RRSO.

Każdy kredyt możesz spłacić przed terminem bez niemal żadnych negatywnych konsekwencji. Jeśli zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę, nie jesteś zobowiązany do spłaty wszystkich odsetek, kredyt zostaje ponownie przeliczony na nowych warunkach. Możesz wtedy zdecydować, czy wolisz krótszy okres spłaty czy niższą ratę. Wybór będzie należał do Ciebie. Pracownik banku wyjaśni Ci wszelkie szczegóły. Czasem jednak bank zabezpiecza się przed tym określając w umowie to, że wcześniejsza spłata wiąże się z niewielką prowizją w wysokości do jednego procenta spłacanej wcześniej kwoty. Mimo tego, i tak opłaca się wcześniejsza spłata, jeśli tylko będziesz mógł przeznaczyć na nią jakieś nadwyżkowe środki finansowe.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o kredycie? Wyróżniamy ich różne rodzaje, co związane jest z ich przeznaczeniem. Hipoteczny jest brany pod zastaw nieruchomości, niekoniecznie po to, by zakupić mieszkanie lub dom. Nieruchomość jest w tym momencie zabezpieczeniem spłaty i jeśli nie będą one dokonywane regularnie, bank może zlicytować ową nieruchomość. Inne rodzaje to na przykład:

  • kredyt konsolidacyjny, który posłuży do spłaty innego zadłużenia,
  • kredyt komercyjny wykorzystywany do finansowania własnej działalności gospodarczej,
  • kredyt w rachunku czyli debet,
  • kredyt odnawialny (i zrozumienie działania tego nastręcza zazwyczaj klientom najwięcej trudności)

Podsumowując, bank oferuje Ci pieniądze, które będziesz musiał spłacić wraz z odsetkami. Pamiętaj o tym, by sprawdzić wszelkie szczegóły i zanim podpiszesz umowę dopytać pracownika banku o wszystko, czego możesz nie rozumieć. Zapoznaj się też dokładnie z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania, byś nie dał się zaskoczyć i przelicz dokładnie, ile faktycznie jesteś w stanie spłacać w ciągu każdego miesiąca.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)