Kredyt konsumencki – co powinieneś o nim wiedzieć

Najczęściej spotykanym rodzajem usługi bankowej jest kredyt konsumencki, który klient zawiera z bankiem. Może on go przeznaczyć na dowolny cel i nie trzeba go wcale zabezpieczać hipoteką.

podpisywanie umowy

zanim podpiszesz – przeczytaj!

Warto zwrócić uwagę na to, że popularne zakupy na raty to tak samo kredyt konsumencki. Jeśli decydujesz się na to, by pożyczyć pieniądze od banku, w każdym przypadku powinieneś podpisać umowę, która precyzuje wszelkie warunki kredytu i ewentualnych usług dodatkowych. Powinna ona być dla Ciebie jasna, czytelna i zrozumiała, byś wiedział, co podpisujesz i na co się zgadzasz. Masz prawo żądać od pracownika banku wyjaśnienia wszelkich kwestii, jednak on czasem może chcieć wprowadzić Cię w błąd. Jeśli chcesz, warto pójść z przygotowaną umową do prawnika. Przede wszystkim, koniecznie musi ona zawierać rzeczywistą roczną stopę procentową, czyli faktyczne koszty, jakie będziesz zobowiązany zapłacić dlatego, że bank udziela Ci pożyczki lub kredytu. Jeśli tylko chcesz, od umowy kredytowej możesz odstąpić w ciągu kilku dni od jej podpisania, ale pamiętaj, że wtedy jesteś zobowiązany zwrócić niezwłocznie całą pożyczoną kwotę. Natomiast, jeśli wyrazisz chęć wcześniejszej spłaty swojego długu, być może, zapłacisz także tak zwane odsetki karne, jednak nie są one na tyle znaczące, by rezygnować z wcześniejszej spłaty. Warto też wiedzieć o tym, że jeśli umowa zawiera błędy formalne i prawne, przestaje być ważna i możesz wystąpić do sądu o jej formalne podważenie. Wtedy masz święty spokój, bo nie musisz spłacać odsetek wyznaczonych przez bank, na które też się wcześniej zgodziłeś, ale do tego potrzebujesz zatrudnić doświadczonego prawnika, który dostrzeże owe błędy i będzie Twoim reprezentantem w sądzie. Sam na pewno sobie z tym wszystkim nie poradzisz.

A co wtedy, gdy masz problemy ze spłatą własnego długu wobec banku? Możesz znaleźć się na liście dłużników i nigdy więcej nie otrzymać żadnego kredytu, abonamentu ani rat. Zanim jednak to się stanie, Twoja sprawa prawdopodobnie zostanie przekazana do działu windykacyjnego lub zewnętrznej firmie windykacyjnej, której pracownicy będą dręczyć Cię częstymi i uciążliwymi telefonami, a nawet wizytami w Twoim miejscu zamieszkania. Bank ma prawo wypowiedzieć umowę, jeśli raty nie są spłacane regularnie według ustalonego przy podpisywaniu umowy harmonogramu. Wiąże się to z natychmiastową wymagalnością spłaty całej kwoty pożyczki wraz z odsetkami. Jeśli tego nie zrobisz, sprawa wędruje do sądu i będzie odwiedzał Cię komornik, by ściągnąć z Ciebie zadłużenie. Jeśli nie zapłacisz mu nawet jednej złotówki, dług przedawni się po dziesięciu latach. Z tym jednak wyjątkiem, że nie możesz mieć niczego na siebie, żadnych dóbr materialnych, nie mieć pracy i nie wykazywać żadnych dochodów. Nie idzie się za to do więzienia, jeśli nie odnotowano wyłudzenia, jednak ukrywanie się przed komornikiem jest uciążliwe.

Podsumowując, kredyt konsumencki możesz w każdej chwili spożytkować na dowolnie wybrany przez siebie cel. Podejmuje się go jedynie w banku, podpisując odpowiednią umowę i zgadzając się tym samym na jej warunki. Każdy kredyt możesz spłacić wcześniej niż przewiduje to wyznaczony wcześniej harmonogram spłat, jednak być może, że zapłacisz wtedy niewielkie odsetki karne. Jeśli jednak zaciągasz jakikolwiek kredyt, licz się z tym, że będziesz musiał go spłacić i raczej ciężko będzie Ci się od tego wymigać.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)