Sprawdź od kogo i na jakich zasadach pożyczasz pieniądze.

Polacy coraz częściej pożyczają pieniądze. Jak do tej pory większość z nas w pierwszej kolejności kieruje swoje kroki do banków, gdyż są to instytucje, którym znacznie bardziej ufamy niż firmom pożyczkowym. Jednak jeśli nie mamy innego wyjścia pozostają zawsze parabanki. Zanim jednak podpiszemy umowę pożyczkową warto dokładnie zapoznać się z warunkami, na jakich pożyczone będą nam pieniądze.

Banki

Umowy biznesoweBanki zobowiązane są do przestrzegania prawa bankowego, gdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wszelkich usług finansowych. Poza tymi przepisami, w kwestii pożyczania pieniędzy klientom, banki podporządkowane są również Ustawie o Kredycie Konsumenckim. Dodatkowo banki zmuszone są do dokładnej weryfikacji pożyczkobiorców. Najczęściej wiąże się to ze sprawdzeniem historii kredytowej w BIK, sprawdzeniem czy klient nie znajduje się w rejestrze zadłużonych oraz weryfikacją zdolności kredytowej. Tym samym konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o dochodach lub stałym zatrudnieniu. Te wszystkie obwarowania prawne nierzadko są nie do przeskoczenia przez chętnych do pożyczenia pieniędzy. Równocześnie jednak pozwalają bankom na pożyczenie pieniędzy osobom, które będą spłacały swoje długi. Dzięki temu oprocentowanie może być znacznie mniejsze niż w firmach pożyczkowych.6/13

Jak skutecznie i bezpiecznie pożyczać? Odpowiedź w naszym artykule.

Jak skutecznie i bezpiecznie pożyczać? Odpowiedź w naszym artykule.

Firmy pożyczkowe – parabanki

Parabanki pożyczają pieniądze na zupełnie innej podstawie prawnej niż banki. Firm pożyczkowych nie obowiązują przepisy bankowe. Pożyczki przez nie udzielane opierają się na przepisach Kodeksu Cywilnego. Firmy pożyczkowe zobowiązane są do przestrzegania zapisów Ustawy o Kredycie Konsumenckim, gdyż łamiąc je mogą zostać posądzone o lichwę, a tym samym o działalność niezgodną z prawem. Warto jednakże zauważyć, że działalność parabanków jest działalnością nastawioną na szybki zysk, aczkolwiek obarczony sporym ryzykiem. Parabanki nie wymagają zaświadczeń o dochodach czy o posiadaniu stałego zatrudnienia. Firmy pożyczkowe nie sprawdzają również swoich klientów w BIK. Niektóre z nich podczas weryfikacji zaglądają jedynie do dostępnych powszechnie rejestrów dłużników. Pożyczają pieniądze osobom, którym banki odmówiły pożyczek. Takie działanie wiąże się z dużym ryzykiem, więc również opłaty za pożyczenie pieniędzy znacznie wzrastają.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Sprawdź od kogo i na jakich zasadach pożyczasz pieniądze., 10.0 out of 10 based on 1 rating
2 komentarze
  1. 14 lipca 2013
  2. 14 lipca 2013