Konsekwencją niespłaconej pożyczki jest nie tylko przymus dodatkowych opłat wraz ze wszystkimi opłatami windykacyjnymi, ale również – a może przede wszystkim – stworzenie swojej negatywnej historii kredytowej. W przypadku braku spłaty części lub całości zobowiązania, pożyczkodawca może wyciągnąć różne konsekwencje opisane zazwyczaj w regulaminie oferty danej firmy.
Zdolność kredytowa pożyczkobiorcy i dalsze zobowiązania
W przypadku braku spłaty, lub opóźnienia w spłacie przynajmniej jednej raty do 60 dni od dnia jej płatności, pożyczkodawca ma prawo zgłosić dłużnika do ogólnodostępnych baz dłużników. W przypadku najpopularniejszego BIK-u (Biura Informacji Kredytowej), informacje takie przechowywane są bez naszej zgody przez okres 5 lat. W tym okresie więc nie będziemy w stanie dostać żadnej innej pożyczki czy kredytu, nawet w przypadku zakupów ratalnych.
Podstawy prawne:
Artykuł 14, 16 i 17 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530)
Niespłacona chwilówka – jak sobie radzić w pierwszych dniach?
Pożyczki w firmach pożyczkowych mają tę zaletę nad produktami bankowymi, że właściwie każda z firm pożyczkowych daje możliwość przedłużenia terminu spłaty. Jest to dla firmy interes dochodowy, ponieważ opłaty pobierane za możliwość przedłużenia terminu spłaty, nie należą do najniższych.
Po przekroczeniu terminu spłaty możemy go odpłatnie przedłużyć o kolejne 5, 10, 15 lub 30 dni (zgodnie z polityką i regulaminem danej firmy).
- Opłata za przedłużenie terminu ustanawiana jest przez poszczególne firmy pożyczkowe, najczęściej oblicza się ją w oparciu o kwotę zobowiązania i termin pierwotnego okresu pożyczkowania
Niektóre z firm pożyczkowych dają dodatkowo możliwość wielokrotnego przedłużania okresu spłaty . Możemy skorzystać z tej funkcjonalności, jeśli posiadamy dostateczną ilość gotówki na pokrycie opłat związanych z kolejnymi przedłużeniami.
Jak przedłużyć okres spłaty?
W pierwszej kolejności należy zalogować się na swoje konto na platformie danego pożyczkodawcy. W jednej z zakładek opisujących przydzieloną nam pożyczkę powinna być możliwość wybrania przedłużenia terminu spłaty pożyczonych środków. Przelewu z opłatą powinniśmy dokonać niezwłocznie po wybraniu tej opcji. W wielu firmach pożyczkowych, przedłużenie terminu można zamówić najpóźniej w dniu, w którym ostatecznie musielibyśmy pokryć wszelkie koszta długu.
W przypadku problemów z prolongatą, warto skonsultować się z Biurem Obsługi Klienta danej firmy.
Opóźnienia w spłacie
Opóźnienia w spłacie zobowiązania, bez jego wcześniejszego przedłużenia, powodują naliczanie kosztów dodatkowych za każdy dzień lub tydzień zwłoki. Dodatkowo pożyczkobiorca zmuszony jest do pokrycia kosztów wezwania do zapłaty oraz innych monitów informacyjnych.
- Przykładowo w przypadku firmy OK. Money, pożyczkobiorca opłaca kolejno cztery kolejne wezwania do zapłaty w wysokości: 30, 40, 50 i 50 zł.
Po upływie 30 dni od dnia ostatecznej spłaty kredytu firma pożyczkowa może dochodzić zwrotu pieniędzy na drodze sądowej.
Paradoks chwilówek jest taki, że zaciągają je osoby mające nóż na gardle, a powinny z nich korzystać wyłącznie osoby, które mają regularny dopływ gotówki.