Co się stanie, jeśli nie spłacimy pożyczki w terminie?

Każdy z nas wie, że pożyczyć pieniądze jest znacznie łatwiej niż je oddać. Dlatego zanim zdecydujemy się na wzięcie pożyczki w wybranej instytucji finansowej warto wiedzieć, co nas czeka jeśli nie uda się oddać pieniędzy w określonym czasie.

Możliwość przedłużenia spłaty

Większość firm pożyczkowych posiada w swojej ofercie możliwość przedłużenia okresu spłaty. Dokładne warunki dotyczące wydłużenia okresu spłaty opisane są w regulaminie pożyczkodawcy. Warto pamiętać o tej możliwości i w razie problemów ze spłatą zgłosić się do firmy udzielającej pożyczki. Należy także liczyć się z opłatami związanymi z przedłużeniem terminu spłaty. Bardzo często koszt kolejnych 30 dni jest nawet kilkukrotnie wyższy niż całkowity koszt pożyczki spłacanej w terminie.

Monity

Jeśli nie spłacimy należności w terminie, a dodatkowo nie zgłosimy pożyczkodawcy , że chcemy przedłużyć okres spłaty, powinniśmy się liczyć z otrzymaniem monitu. Sposób wystawiania oraz wysokość opłaty za upomnienie powinna znaleźć się w regulaminie pożyczkodawcy. Monity mogą być przesyłane w formie wiadomości sms, telefonu od przedstawiciela firmy lub listu. Warto przy tym zaznaczyć, że takie upomnienie to koszt wahający się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.

Komornik i windykator

Jeśli pomimo upomnień nadal nie spłacamy należności firma pożyczkowa może podać nas do sądu. Podczas rozprawy sąd nakaże spłacenie pożyczki lub wskaże komornika, który zajmie się ściąganiem należności. Niekiedy firmy pożyczkowe rezygnują z pomocy komorników i korzystają z usług firm windykacyjnych. Niezależnie od osoby, która zawita w naszych progach z pewnością spotkanie nie będzie przyjemne.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co się stanie, jeśli nie spłacimy pożyczki w terminie?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
3 komentarze
  1. 10 lipca 2013
  2. 10 lipca 2013
  3. 12 lipca 2013