Za co płacimy pożyczając pieniądze?

Polskie prawo bankowe bardzo dokładnie określa ile możemy zapłacić za pożyczenie pieniędzy. Zapis o wysokości oprocentowania znajduje się w Ustawie o Kredycie Konsumenckim. Jak się możemy przekonać wszystkie banki oraz firmy pożyczające pieniądze przestrzegają tych przepisów. Pozostaje tylko pytanie – Dlaczego płacimy tak dużo?

Ustawa o Kredycie Konsumenckim

Ustawa o Kredycie Konsumenckim, nazywana często ustawą antylichwiarską, w jednym ze swoich zapisów określa maksymalną stopę oprocentowania kredytów i pożyczek na wysokości 4-krotności stopy lombardowej wyznaczanej przez NBP. Zapis taki powstał z myślą o pożyczkobiorcach. Miał on na celu uregulowanie wysokości oprocentowania pożyczek. Założenie ustawy było dobre jednakże zapis okazał się martwy. Wprawdzie wszystkie firmy pożyczające pieniądze niezależnie od tego czy to banki czy parabanki stosują się do maksymalnej stopy procentowej, jednak pożyczając pieniądze poza oprocentowaniem czekają na nas także inne opłaty o bardzo zróżnicowanej wysokości.

Opłata za rozpatrzenie wniosku

Niektóre instytucje finansowe wymagają wniesienia opłaty za rozpatrzenie wniosku. Jest to kwota, której wysokość oraz warunki opłacania regulowane są przez zapisy w umowie lub regulaminie wybranego pożyczkodawcy. Opłata za rozpatrzenie wniosku jest niekiedy zwracana, innym razem odliczana od kwoty zadłużenia, a niekiedy jest to po prostu opłata bezzwrotna. Zapoznając się z regulaminem warto dowiedzieć się czy opłata za rozpatrzenie wniosku jest zwracana w razie negatywnej decyzji o przyznanie pożyczki.

Dlaczego pożyczamy skoro to kosztowne? A jeśli już musimy o gdzie pożyczyć?

Dlaczego pożyczamy skoro to kosztowne? A jeśli już musimy o gdzie pożyczyć?

Prowizja

Prowizja to słowo wytrych. Właściwie pod tym pojęciem można zamieścić niemal wszystkie opłaty związane z pożyczką. Zresztą wiele firm tak właśnie robi. Przykładem mogą być zwłaszcza firmy udzielające pożyczek przez internet, gdzie prowizją nazywane są dodatkowe pieniądze doliczone do kapitału pożyczkowego Niektóre firmy posiadają wyraźny podział, jakie czynniki znajdują się w „prowizji” a inne nie.

Ubezpieczenie pożyczki

To kolejny sposób na ominięcie zapisów ustawy antylichwiarskiej. Wiele banków jak również parabanków postanawia się w ten sposób zabezpieczyć przed niespodziewanymi wypadkami. Ubezpieczenie pożyczki ma w założeniu zabezpieczyć zwrot pożyczonych pieniędzy, jednakże w rzeczywistości najczęściej jest po prostu jedną z wielu opłat pozwalających firmie więcej zarobić.

Oprocentowanie pożyczki

Jak już wcześniej wspomniano oprocentowanie pożyczki jest dokładnie określone w Ustawie o Kredycie Konsumenckim. Jego wysokość jest uzależniona od stopy lombardowej określanej przez NBP i wszystkie instytucje chcące pożyczać pieniądze zgodnie z prawem trzymają się tej wskazanej wielkości.

Inne

W umowach i regulaminach pojawiają się również inne opłaty dodatkowe. Można spotkać się z opłatą administracyjną, opłatą za przedłużenie okresu spłaty czy dodatkowym ubezpieczaniem pożyczki w przedłużonym okresie spłaty.

Różne instytucje finansowe korzystają z różnych kombinacji powyższych opłat. Dlatego można się spotkać z pożyczkami bez prowizji czy z zerowym oprocentowaniem. Warto jednak pamiętać, że nikt nie pożycza pieniędzy za darmo, a tym samym z pewnością za pożyczkę przyjdzie nam zapłacić.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Za co płacimy pożyczając pieniądze?, 10.0 out of 10 based on 1 rating