Wonga – co o niej wiemy?

Wonga to firma działająca już od wielu lat na rynkach finansowych całej Europy. Kilka miesięcy temu rozpoczęła swoją działalność również w Polsce. Na kampanii reklamowej firma z pewnością nie oszczędzała. Spoty w telewizji i internecie, reklama w czasopismach i na stronach internetowych to niewątpliwie ogromne koszty, ale widocznie właściciele firmy stwierdzili, że nawet bardzo wysokie nakłady się opłacą i Polacy zasiądą przed komputery, aby w Wonga pożyczyć pieniądze.

Wonga – trochę informacji

Wonga to firma pożyczkowa, która powstała w Wielkiej Brytanii. Jej założyciel jako jeden z pierwszych zauważył, że młodzi Brytyjczycy chętnie skorzystaliby z prostych i dostępnych pożyczek, gdyby takowe istniały. Banki brytyjskie wymagały, podobnie jak na całym świecie, zaświadczeń o dochodach a czas oczekiwania na gotówkę to w najlepszym razie kilka dni. W odpowiedzi na tę lukę w systemie bankowym powstała Wonga. Firma pożycza pieniądze przez internet. Wystarczy wejść na stronę internetową, złożyć wniosek i już po kilkunastu minutach pieniądze są na koncie. Taki sposób działania bardzo spodobał się najpierw Brytyjczykom, a potem mieszkańcom innych krajów. Pod koniec 2012 roku przyszedł czas na Wongę w Polsce.

Co wyróżnia Wongę?

Przede wszystkim jest to ogromna instytucja finansowa z oddziałami w wielu europejskich krajach. Jej metody działania są dobrze sprawdzone, gdyż firma działa już kilka lat na rynku finansowym. Poza tym Wonga to bardzo prosty sposób na zaciągnięcie pożyczki – wszystkie formalności załatwiane są przez stronę internetową. Nie ma konieczności płacenia za sms-y czy połączenia telefoniczne z konsultantem.

Pożyczki w Wonga

Pierwszą i niezwykle istotną cechą chwilówek zaciąganych w Wonga jest to, że firma ta bardzo dokładnie weryfikuje swoich potencjalnych klientów. Jako jedna z nielicznych, a może nawet jedyna, firma pożyczkowa Wonga ma podpisaną umowę z BIK i sprawdza tam swoich klientów. Dodatkowo każdy pożyczkobiorca zostaje również sprawdzony w ERIF oraz KRD. Tym samym osoby mające problemy ze spłacaniem swoich należności mogą mieć problem z uzyskaniem pożyczki w tej instytucji.

Procedura przyznania pożyczki

W pierwszej kolejności należy wypełnić formularz rejestracyjny znajdujący się na stronie. Kolejnym krokiem jest wpłacenie 10 groszy na konto bankowe podane na stronie internetowej z rachunku, na który ma zostać przelana pożyczka. Po pozytywnej weryfikacji należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, którą w przypadku zgody należy podpisać on-line lub w formie tradycyjnej za pośrednictwem poczty.

Przykład pożyczki

Na potrzeby recenzji przyjrzeliśmy się pożyczce na kwotę 500 zł o terminie spłaty 30 dni. W przypadku takiej pożyczki do zapłacenia będzie 646 zł 66 gr. Niestety nie logując się na stronę można dowiedzieć się jedynie, że 146 zł 66 gr to należne odsetki i prowizje, nie ma jednak dokładnie rozpisanego, co składa się na te koszty. Na stronie pojawia się również informacja o RRSO dla tej pożyczki, która wynosi 461%, co na tle konkurencji jest dość niską wartością.

Wonga sposobem na uzyskanie brakujących środków.

Wonga sposobem na uzyskanie brakujących środków.

Opóźnienia w spłacie

Wonga to firma, która zaznacza, że nie chce wpędzać nikogo w spiralę długów, dlatego też nie namawia do zmiany terminu spłaty. Firmie zależy przede wszystkim na klientach, którzy wywiązują się terminowo ze swoich należności. Jeśli jednak pożyczka nie zostaje spłacona w określonym czasie pojawiają się dodatkowe opłaty.
Gdy opóźnienie wynosi 1-3 dni koszt obciążenia wynosi 40 zł. Opóźnienie 4-31 dni to dodatkowe 130 zł do zapłaty. Do tego należy doliczyć opłaty za przesłanie upomnienia w formie sms-a – 3 zł, maila – 2 zł, upomnienia telefonicznego – 35 zł, monitu w formie listu – 10 zł. Jak więc można zauważyć opóźnienie może naprawdę słono kosztować.

Opinie

Wonga to firma bardzo krótko działająca na polskim rynku, jednak już teraz można spotkać się z opiniami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Jedni uważają, że to doskonała forma pożyczania pieniędzy, gdyż pieniądze w bardzo krótkim czasie trafiają na konto pożyczkobiorcy, a inni mówią o lichwiarskim oprocentowaniu. Jedno, co można z całą pewnością powiedzieć to, to, że Wonga to marka, której można być pewnym. Wieloletnia działalność firmy gwarantuje bezpieczne i jasne zasady kredytowania.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Wonga – co o niej wiemy?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
3 komentarze
  1. 12 lipca 2013
  2. 12 lipca 2013
  3. 12 lipca 2013