Pożyczki bez BIK – ale czy na pewno?

Problemy z pracą, rosnące koszty utrzymania, a mniejsze zarobki i wiele innych przyczyn doprowadziły do tego, że Polacy coraz częściej odkładają spłatę swoich należności na bok. Coraz więcej osób znajduje się na liście dłużników BIK oraz innych podobnych instytucji. Kiedy brakuje na najważniejsze opłaty niekiedy zgłaszamy się po pożyczkę do parabanków, oferujących „pożyczki bez BIK”. Składamy wniosek i zupełnie nieoczekiwanie otrzymujemy odmowę z powodu zbyt wysokiego zadłużenia. Jak to możliwe?

BIK – co to takiego?

Zanim wybierzemy pożyczkę bez BIK i się zawiedziemy, warto byłoby dowiedzieć się czym BIK tak naprawdę jest. BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zbierająca dane dotyczące zadłużenia każdego obywatela Polski. Instytucje współpracujące z BIK przesyłają do jego bazy dane dotyczące zaciąganych przez nas pożyczek i kredytów oraz tego czy solidnie je spłacamy. Warto również wspomnieć o tym, że informacje o zadłużeniu do BIK mogą składać nie tylko banki, ale również samorządy, firmy, spółdzielnie mieszkaniowe czy osoby prywatne. Tym samym w bazie osób zadłużonych może znaleźć się każdy, kto nie płaci swoich należności. Z drugiej strony banki, instytucje samorządowe czy firmy mogą korzystać z bazy danych BIK i sprawdzać tam swoich klientów. Warto przy tym zaznaczyć, że korzystanie usług BIK jest odpłatne, a dodatkowo wymaga obopólnej współpracy (baza danych BIK jest udostępniana wybranej instytucji, a równocześnie instytucja ta zgłasza dane swoich dłużników).

Parabanki i BIK

bikWiększość firm pożyczkowych nie korzysta z usług Biura Informacji Kredytowej z różnych powodów. Jedne nie są zainteresowane płaceniem za korzystanie z bazy tej instytucji, inne nie posiadają odpowiedniego zaplecza technicznego, a jeszcze inne po prostu nie chcą tego robić. Warto jednak wiedzieć, że „chwilówka” nie jest równoznaczna z „pożyczką bez BIK” jak często nam się wydaje. Przykładem firmy, która postanowiła współpracować z BIK jest Wonga.com. Sprawdzając swoich klientów pod względem historii kredytowej może udzielać pożyczek o znacznie mniejszym ryzyku niż bez tej weryfikacji. Również niektóre inne firmy w swoich regulaminach mają zapis, że potencjalny pożyczkobiorca jest sprawdzany w BIK.

Pożyczka bez BIK – dlaczego odrzucili wniosek?

Wybierając pożyczkodawcę warto dokładnie zapoznać się z warunkami udzielenia pożyczki, które znajdują się w regulaminie firmy. Jest to o tyle istotne, że wiele instytucji oferujących pożyczki bez BIK, sprawdza wiarygodność swoich klientów w innych ogólnie dostępnych bazach dłużników. Dlatego też, nawet jeśli pożyczkodawca nie zweryfikuje naszych danych w Biurze Informacji Kredytowej, to o wysokości naszego zadłużenia może dowiedzieć się np. z listy InfoMonitora.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)